İbuprofen Kalbiniz İçin Kötü mü

İbuprofen Kalbiniz İçin Kötü mü

İbuprofen, baş ağrısı ve diş ağrısından eklem ağrısına, kas ağrısına kadar her şey için elinizin altında bulunan yaygın bir ilaçtır.menstrüel krampları.

Bununla birlikte, sağlık hizmeti sağlayıcıları, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) almanın – dahil olmak üzere – yıllardır bildiklerini söyledi.ibuprofen ve naproksen—kalp krizi ve inme riskini artırabilir.

2016 yılındaİngiliz Tıp Dergisi çalışmada yazarlar, advers kardiyovasküler reaksiyon raporlarının 2000 yılında ortaya çıkmaya başladığına dikkat çekti. Raporlar büyüdü ve 2005 yılındaABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), reçeteli aspirin olmayan NSAID etiketlerine bu sorunla ilgili kutulu bir uyarı ekledi.

NSAID’ler ve Kalp Krizi Riski

2015 yılında,FDA NSAID’lerle ilgili yeni araştırmayı gözden geçirdi ve NSAID’leri almanın, daha önce düşünülenden daha erken, hatta kullanımın ilk birkaç haftası içinde bile kalp krizi ve felç riski oluşturabileceğini bildirdi. Dahası, bu ilaçlara ne kadar uzun süre güvenirseniz, risk o kadar kötü olabilir. Ve NSAID’leri daha yüksek dozlarda alırsanız, daha savunmasız olabilirsiniz. İnceleme sonucunda,FDA ilaç üreticilerine aspirin içermeyen reçeteli ürünler üzerindeki uyarı etiketlerini güçlendirmelerini emretti. Ajans ayrıca reçetesiz aspirin olmayan ürün üreticilerinden etiketlerindeki bilgileri güncellemelerini istedi.

FDA’ya göre, reçeteli NSAID etiketleri aşağıdaki bilgileri yansıtacak şekilde revize edilmelidir:

  • Kalp krizi veya inme riski, bir NSAID kullanımının ilk haftalarında ortaya çıkabilir. Risk, NSAID’lerin daha uzun süre kullanılmasıyla artabilir.
  • Risk daha yüksek dozlarda daha büyük görünmektedir.
  • Daha önce tüm NSAID’lerin benzer bir riske sahip olabileceği düşünülüyordu. Daha yeni bilgiler, kalp krizi veya inme riskinin tüm NSAID’ler için benzer olduğunu daha az net hale getiriyor; ancak bu yeni bilgi, herhangi bir belirli NSAID’in riskinin, diğer herhangi bir belirli NSAID’den kesinlikle daha yüksek veya daha düşük olduğunu belirlemek için yetersizdir.
  • NSAID’ler, kalp hastalığı veya kalp hastalığı için risk faktörleri olan veya olmayan hastalarda kalp krizi veya felç riskini artırabilir. Birçok çalışma, çalışılan ilaçlara ve dozlara bağlı olarak riskin ne kadar arttığına dair değişen tahminlerle bu bulguyu desteklemektedir.
  • Kalp hastalığı veya risk faktörleri olan hastalarda, başlangıçta daha yüksek bir riske sahip olduklarından, bu risk faktörlerine sahip olmayan hastalara göre NSAID kullanımını takiben kalp krizi veya inme olasılığı daha yüksektir.
  • İlk kalp krizini takiben NSAİ ilaçlar ile tedavi edilen hastaların kalp krizinden sonraki ilk yıl içinde ölme olasılığı, ilk kalp krizinden sonra NSAİ ilaçlar ile tedavi edilmeyenlere göre daha yüksekti.
  • NSAID kullanımı ile artmış kalp yetmezliği riski vardır.

Kalp hastalığı veya kalp hastalığı için risk faktörleri olan kişilerin, NSAID aldıklarında sorunlarla karşılaşma olasılığı daha yüksektir. Ancak kalp hastalığı veya yüksek tansiyon gibi sorunları olmayanlar bile daha büyük risk altında olabilir.

En Büyük Risk Altındaki Yaşlı Hastalar

2016 yılında yayınlanan bir araştırmaİngiliz Tıp Dergisi ortalama yaşı 77 olan sekiz milyondan fazla hastanın sağlık kayıtlarına baktı. Araştırmacılar, hastaların ibuprofen, naproksen ve diklofenak gibi non-steroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) kullanıp kullanmadıklarını sordu. Çalışma, önceki iki hafta boyunca bir NSAID kullanmış olan hastaların, NSAID almayanlara göre kalp yetmezliği nedeniyle %19 daha yüksek hastaneye yatış riskine sahip olduğunu bulmuştur. Bu ilaçlardan daha yüksek doz almanın riski artırdığı bulundu.

Şuna dikkat etmek önemlidir: BMJ Çalışma, riskin çoğu insan için minimum düzeyde olduğunu buldu. Spesifik olarak, araştırmacılar, 65 yaşın altındaki çoğu insanın, zaten kalp problemleri olmadıkça kalp yetmezliği riski altında olmadığını bulmuşlardır.

İbuprofen’i bırakmak mı?

Yine de ibuprofen alabilirsin ama ihtiyacın olan en küçük doza bağlı kal ve onu sadece ihtiyacın olduğu sürece al. Asetaminofen (Tylenol’ün içerdiği şey budur) aynı yan etkilere sahip değildir, bu nedenle potansiyel tehlikelerini göz önünde bulundurarak onu bir alternatif olarak düşünün; aşırı dozlar karaciğer sorunlarına yol açabilir.

Ve her zaman ilaç dışı seçeneklerle başlayabileceğinizi unutmayın.sıcak veya soğuk paketler veyamasaj, acınızı hafifletmek için.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top